or


[01/23/07 - 10:37 AM]
Actress Salma Hayek and Academy of Motion Picture Arts and Sciences President Sid Ganis Announce the Nominees for the 79th Annual Academy Awards(R), Which Air Live on Abc, Sunday, February 25
The ceremony will be televised live by ABC at 5:00 p.m., PT (8:00 p.m., ET), beginning with a half-hour arrivals segment, "Road to the Oscars(R)."

[via press release from ABC]

ACTRESS SALMA HAYEK AND ACADEMY OF MOTION PICTURE ARTS AND SCIENCES PRESIDENT SID GANIS ANNOUNCE THE NOMINEES FOR THE 79TH ANNUAL ACADEMY AWARDS�, WHICH AIR LIVE ON ABC, SUNDAY, FEBRUARY 25

Nominations for the 79th Annual Academy Awards� were announced this morning by Academy of Motion Picture Arts and Sciences President Sid Ganis and Salma Hayek, who was nominated for an Academy Award� in 2002 for her lead performance in "Frida."

Academy Awards for outstanding film achievements of 2006 will be presented on Sunday, February 25, 2007, at the Kodak Theatre at Hollywood & Highland Center�, and televised live by the ABC Television Network at 5:00 p.m., PT (8:00 p.m., ET), beginning with a half-hour arrivals segment, "Road to the Oscars�."

Academy members from the various branches selected the nominees in their corresponding award categories, with the exception of the Animated Feature and Foreign Language Film categories, in which nominations were determined by vote of screening committees composed of members from several branches. All voting members are eligible to select the Best Picture nominees. Ballots were mailed to 5,830 voting members in late December and were returned directly to PricewaterhouseCoopers, the international accounting firm, for tabulation.

The Academy's entire active and life membership is eligible to select the winners in all categories, although in five of them � the Animated Short Film, Live Action Short Film, Documentary Feature, Documentary Short Subject, and Foreign Language Film categories � members can vote only after attesting that they have seen all of the nominated films in the category.

A complete list of nominees for the 79th Annual Academy Awards follows:

Performance by an actor in a leading role

Leonardo DiCaprio in "Blood Diamond" (Warner Bros.)

Ryan Gosling in "Half Nelson" (THINKFilm)

Peter O'Toole in "Venus" (Miramax, Filmfour and UK Council)

Will Smith in "The Pursuit of Happyness" (Sony Pictures Releasing)

Forest Whitaker in "The Last King of Scotland" (Fox Searchlight)

Performance by an actor in a supporting role

Alan Arkin in "Little Miss Sunshine" (Fox Searchlight)

Jackie Earle Haley in "Little Children" (New Line)

Djimon Hounsou in "Blood Diamond" (Warner Bros.)

Eddie Murphy in "Dreamgirls" (DreamWorks and Paramount)

Mark Wahlberg in "The Departed" (Warner Bros.)

Performance by an actress in a leading role

Pen�lope Cruz in "Volver" (Sony Pictures Classics)

Judi Dench in "Notes on a Scandal" (Fox Searchlight)

Helen Mirren in "The Queen" (Miramax, Path� and Granada)

Meryl Streep in "The Devil Wears Prada" (20th Century Fox)

Kate Winslet in "Little Children" (New Line)

Performance by an actress in a supporting role

Adriana Barraza in "Babel" (Paramount and Paramount Vantage)

Cate Blanchett in "Notes on a Scandal" (Fox Searchlight)

Abigail Breslin in "Little Miss Sunshine" (Fox Searchlight)

Jennifer Hudson in "Dreamgirls" (DreamWorks and Paramount)

Rinko Kikuchi in "Babel" (Paramount and Paramount Vantage)

Animated feature film of the year

"Cars" (Buena Vista) John Lasseter

"Happy Feet" (Warner Bros.) George Miller

"Monster House" (Sony Pictures Releasing) Gil Kenan

Achievement in art direction

"Dreamgirls" (DreamWorks and Paramount) Art Direction: John Myhre Set Decoration: Nancy Haigh

"The Good Shepherd" (Universal) Art Direction: Jeannine Oppewall Set Decoration: Gretchen Rau and Leslie E. Rollins

"Pan's Labyrinth" (Picturehouse) Art Direction: Eugenio Caballero Set Decoration: Pilar Revuelta

"Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest" (Buena Vista) Art Direction: Rick Heinrichs Set Decoration: Cheryl A. Carasik

"The Prestige" (Buena Vista) Art Direction: Nathan Crowley Set Decoration: Julie Ochipinti

Achievement in cinematography

"The Black Dahlia" (Universal) Vilmos Zsigmond

"Children of Men" (Universal) Emmanuel Lubezki

"The Illusionist" (Yari Film Group) Dick Pope

"Pan's Labyrinth" (Picturehouse) Guillermo Navarro

"The Prestige" (Buena Vista) Wally Pfister

Achievement in costume design

"Curse of the Golden Flower" (Sony Pictures Classics) Yee Chung Man

"The Devil Wears Prada" (20th Century Fox) Patricia Field

"Dreamgirls" (DreamWorks and Paramount) Sharen Davis

"Marie Antoinette" (Sony Pictures Releasing) Milena Canonero

"The Queen" (Miramax, Path� and Granada) Consolata Boyle

Achievement in directing

"Babel" (Paramount and Paramount Vantage) Alejandro Gonz�lez I��rritu

"The Departed" (Warner Bros.) Martin Scorsese

"Letters from Iwo Jima" (Warner Bros.) Clint Eastwood

"The Queen" (Miramax, Path� and Granada) Stephen Frears

"United 93" (Universal and StudioCanal) Paul Greengrass

Documentary feature

"Deliver Us from Evil" (Lionsgate) A Disarming Films Production Amy Berg and Frank Donner

"An Inconvenient Truth" (Paramount Classics and Participant Productions) A Lawrence Bender/Laurie David Production Davis Guggenheim

"Iraq in Fragments" (Typecast Releasing) A Typecast Pictures/Daylight Factory Production James Longley and John Sinno

"Jesus Camp" (Magnolia Pictures) A Loki Films Production Heidi Ewing and Rachel Grady

"My Country, My Country" (Zeitgeist Films) A Praxis Films Production Laura Poitras and Jocelyn Glatzer

Documentary short subject

"The Blood of Yingzhou District" A Thomas Lennon Films Production Ruby Yang and Thomas Lennon

"Recycled Life" An Iwerks/Glad Production Leslie Iwerks and Mike Glad

"Rehearsing a Dream" A Simon & Goodman Picture Company Production Karen Goodman and Kirk Simon

"Two Hands" A Crazy Boat Pictures Production Nathaniel Kahn and Susan Rose Behr

Achievement in film editing

"Babel" (Paramount and Paramount Vantage) Stephen Mirrione and Douglas Crise

"Blood Diamond" (Warner Bros.) Steven Rosenblum

"Children of Men" (Universal) Alex Rodr�guez and Alfonso Cuar�n

"The Departed" (Warner Bros.) Thelma Schoonmaker

"United 93" (Universal and StudioCanal) Clare Douglas, Christopher Rouse and Richard Pearson

Foreign language film of the year

"After the Wedding" A Zentropa Entertainments 16 Production Denmark

"Days of Glory (Indig�nes)" A Tessalit Production Algeria

"The Lives of Others" A Wiedemann & Berg Production Germany

"Pan's Labyrinth" A Tequila Gang/Esperanto Filmoj/Estudios Picasso Production Mexico

"Water" A Hamilton-Mehta Production Canada

Achievement in makeup

"Apocalypto" (Buena Vista) Aldo Signoretti and Vittorio Sodano

"Click" (Sony Pictures Releasing) Kazuhiro Tsuji and Bill Corso

"Pan's Labyrinth" (Picturehouse) David Marti and Montse Ribe

Achievement in music written for motion pictures (original score)

"Babel" (Paramount and Paramount Vantage) Gustavo Santaolalla

"The Good German" (Warner Bros.) Thomas Newman

"Notes on a Scandal" (Fox Searchlight) Philip Glass

"Pan's Labyrinth" (Picturehouse) Javier Navarrete

"The Queen" (Miramax, Path� and Granada) Alexandre Desplat

Achievement in music written for motion pictures (original song)

"I Need to Wake Up" from "An Inconvenient Truth" (Paramount Classics and Participant Productions) Music and Lyric by Melissa Etheridge

"Listen" from "Dreamgirls" (DreamWorks and Paramount) Music by Henry Krieger and Scott Cutler Lyric by Anne Preven

"Love You I Do" from "Dreamgirls" (DreamWorks and Paramount) Music by Henry Krieger Lyric by Siedah Garrett

"Our Town" from "Cars" (Buena Vista) Music and Lyric by Randy Newman

"Patience" from "Dreamgirls" (DreamWorks and Paramount) Music by Henry Krieger Lyric by Willie Reale

Motion picture of the year

"Babel" (Paramount and Paramount Vantage) An Anonymous Content/Zeta Film/Central Films Production Alejandro Gonz�lez I��rritu, Jon Kilik and Steve Golin, Producers

"The Departed" (Warner Bros.) A Warner Bros. Pictures Production Nominees to be determined

"Letters from Iwo Jima" (Warner Bros.) A DreamWorks Pictures/Warner Bros. Pictures Production Clint Eastwood, Steven Spielberg and Robert Lorenz, Producers

"Little Miss Sunshine" (Fox Searchlight) A Big Beach/Bona Fide Production Nominees to be determined

"The Queen" (Miramax, Path� and Granada) A Granada Production Andy Harries, Christine Langan and Tracey Seaward, Producers

Animated short film

"The Danish Poet" (National Film Board of Canada) A Mikrofilm and National Film Board of Canada Production Torill Kove

"Lifted" (Buena Vista) A Pixar Animation Studios Production Gary Rydstrom

"The Little Matchgirl" (Buena Vista) A Walt Disney Pictures Production Roger Allers and Don Hahn

"Maestro" (Szimplafilm) A Kedd Production Geza M. Toth

"No Time for Nuts" (20th Century Fox) A Blue Sky Studios Production Chris Renaud and Michael Thurmeier

Live action short film

"Binta and the Great Idea (Binta Y La Gran Idea)" A Peliculas Pendelton and Tus Ojos Production Javier Fesser and Luis Manso

"�ramos Pocos (One Too Many)" (Kimuak) An Altube Filmeak Production Borja Cobeaga

"Helmer & Son" A Nordisk Film Production Soren Pilmark and Kim Magnusson

"The Saviour" (Australian Film Television and Radio School) An Australian Film Television and Radio School Production Peter Templeman and Stuart Parkyn

"West Bank Story" An Ari Sandel, Pascal Vaguelsy, Amy Kim, Ravi Malhotra and Ashley Jordan Production Ari Sandel

Achievement in sound editing

"Apocalypto" (Buena Vista) Sean McCormack and Kami Asgar

"Blood Diamond" (Warner Bros.) Lon Bender

"Flags of Our Fathers" (DreamWorks and Warner Bros., Distributed by Paramount) Alan Robert Murray and Bub Asman

"Letters from Iwo Jima" (Warner Bros.) Alan Robert Murray

"Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest" (Buena Vista) Christopher Boyes and George Watters II

Achievement in sound mixing

"Apocalypto" (Buena Vista) Kevin O'Connell, Greg P. Russell and Fernando Camara

"Blood Diamond" (Warner Bros.) Andy Nelson, Anna Behlmer and Ivan Sharrock

"Dreamgirls" (DreamWorks and Paramount) Michael Minkler, Bob Beemer and Willie Burton

"Flags of Our Fathers" (DreamWorks and Warner Bros., Distributed by Paramount) John Reitz, Dave Campbell, Gregg Rudloff and Walt Martin

"Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest" (Buena Vista) Paul Massey, Christopher Boyes and Lee Orloff

Achievement in visual effects

"Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest" (Buena Vista) John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and Allen Hall

"Poseidon" (Warner Bros.) Boyd Shermis, Kim Libreri, Chaz Jarrett and John Frazier

"Superman Returns" (Warner Bros.) Mark Stetson, Neil Corbould, Richard R. Hoover and Jon Thum

Adapted screenplay

"Borat Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan" (20th Century Fox) Screenplay by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Peter Baynham & Dan Mazer Story by Sacha Baron Cohen & Peter Baynham & Anthony Hines & Todd Phillips

"Children of Men" (Universal) Screenplay by Alfonso Cuar�n & Timothy J. Sexton and David Arata and Mark Fergus & Hawk Ostby

"The Departed" (Warner Bros.) Screenplay by William Monahan

"Little Children" (New Line) Screenplay by Todd Field & Tom Perrotta

"Notes on a Scandal" (Fox Searchlight) Screenplay by Patrick Marber

Original screenplay

"Babel" (Paramount and Paramount Vantage) Written by Guillermo Arriaga

"Letters from Iwo Jima" (Warner Bros.) Screenplay by Iris Yamashita Story by Iris Yamashita & Paul Haggis

"Little Miss Sunshine" (Fox Searchlight) Written by Michael Arndt

"Pan's Labyrinth" (Picturehouse) Written by Guillermo del Toro

"The Queen" (Miramax, Path� and Granada) Written by Peter Morgan

For further information on the 79th Annual Academy Awards, please go to Oscar's official website at www.oscar.com.





  [january 2007]  
S
M
T
W
T
F
S
 


· SHOWATCH
(series past and present)
· DEVWATCH
(series in development)
· MOVIEWATCH
(tv movies and mini-series)









[12/17/14 - 02:44 PM]
Join Us Saturday, February 28 8/7c for the Two-Hour World Premiere Event of "Good Witch" A Hallmark Channel Original Primetime Series
Catherine Bell, Bailee Madison and James Denton star in the project, based on the series of TV movies of the same name.

[12/17/14 - 01:59 PM]
Nickelodeon Premieres a New Live-Action Comedy Series That Follows One Girl's Dream from the Sideline to the Gridiron in "Bella and the Bulldogs," Saturday, Jan. 17, at 8 P.M. (ET/PT)
In the special two-part series premiere, head cheerleader Bella earns a chance to try out to be quarterback of her middle school football team.

[12/17/14 - 12:51 PM]
Two Lucky Fans Will Win Trip to Super Bowl XLIX by Entering NBC Sports Super Bowl Fan Challenge
Fans can complete weekly challenges for a chance to win the grand prize - VIP access and two tickets to Super Bowl XLIX, as well as hotel and airfare accommodations.

[12/17/14 - 12:00 PM]
"Beautiful & Twisted" Starring Rob Lowe, Paz Vega and Emmy(R) and Golden Globe(R) Winner Candice Bergen, To Premiere January 31
The film is the true story of a couple's obsession, jealousy and greed, which ends in one of the most notorious cold-blooded murders in recent history.

[12/17/14 - 11:48 AM]
NASA's Curiosity Rover Finds Organics on Mars and Discovery Channel Gets Unprecedented Access Every Step of the Way
"Red Planet Rover" premieres this Thursday, December 18 at 10:00/9:00c.

[12/17/14 - 11:44 AM]
Channing Tatum Returns to Launch "Team Oscar(R)"
Winners will deliver Oscar statuettes to celebrity presenters at the 87th Academy Awards(R) on Oscar Sunday, February 22, live on ABC.

[12/17/14 - 11:22 AM]
Decorate the Tree and Ring in the New Year with Some of Your Favorite "Ink Master" Alumni on "Merry Ink" and "New Year's Ink" Specials
Every drop of ink counts, there are no flash challenges on these episodes and after every round, one artist is eliminated from their chance at "Ink Master" redemption.

[12/17/14 - 11:00 AM]
Adult Swim Hits Milestone as Basic Cable's #1 Network With Young Adults for 10th Consecutive Year
Adult Swim spins the numbers for the year to date.

[12/17/14 - 10:59 AM]
Emmy(R)-Winning Comedy Series "Girls," Created By and Starring Lena Dunham, Returns for Fourth Season Jan. 11, Exclusively on HBO
New guest stars this season include Ana Gasteyer, Anthony Edwards, Natasha Lyonne, Gillian Jacobs, Marc Maron, Zachary Quinto, Jason Ritter, Maude Apatow and Spike Jonze.

[12/17/14 - 10:52 AM]
HGTV's Stars to Celebrate New Year's Day with Fans During Live All-Day Twitter Party
The viewing and Twitter party begins with Drew Scott and Jonathan Scott as they co-host HGTV's Rose Parade 2015 with Josh Temple, who will be on the ground offering unique street-side perspectives and spectator interviews.

[12/17/14 - 10:51 AM]
SEC Network Warms Up Christmas Morning with Yule Log and Fight Songs
On Christmas morning, SEC Network will warm up any living room with a fireplace featuring a burning blaze, accompanied by a playlist of Southeastern Conference college fight songs and holiday music.

[12/17/14 - 10:40 AM]
ABC Is Up the Most this Season in Viewers - #1 in Non-Sports Adults 18-49
ABC spins the numbers for the season to date.

[12/17/14 - 10:32 AM]
"The Biggest Loser: Glory Days" Kicks Off the New Year with 4 Must-See Episodes Leading Up to the Exciting Season 16 Live Finale January 29
In a special two-hour, live finale from 8-10 p.m. ET, all of the former athletes who made up the season 16 cast return to weigh-in one last time.

[12/17/14 - 10:17 AM]
The Battle of the Bulbs Will Continue as "The Great Christmas Light Fight" Returns for Season Three in 2015
"The Great Christmas Light Fight" first debuted on ABC in December 2013 and continued in 2014, increasing the field from 20 to 24 participating families.

[12/17/14 - 10:01 AM]
FXX Gets Animated - New One-Hour Late Night Animation Block Kicks Off on January 22 With Special Sneak Preview
The block will feature all-new episodes of "Lucas Bros. Moving Co." and "Stone Quackers."