or


[02/02/10 - 08:42 AM]
82nd Annual Academy Awards(R) Nominations Announced
The ceremony airs Sunday, March 7 on ABC.

[via press release from ABC]

82nd ANNUAL ACADEMY AWARDS(R) NOMINATIONS ANNOUNCED

Nominations for the 82nd Academy Awards were announced today (Tuesday, February 2) by Academy of Motion Picture Arts and Sciences President Tom Sherak and 2008 Oscar(R) nominee Anne Hathaway.

Sherak and Hathaway, who was nominated for an Academy Award(R) for her lead performance in "Rachel Getting Married," announced the nominees in 10 of the 24 categories at a 5:38 a.m., PT live news conference attended by more than 400 international media representatives. Lists of nominations in all categories were then distributed to the media in attendance and online via the official Academy Awards Web site, www.oscar.com.

Academy members from each of the branches vote to determine the nominees in their respective categories - actors nominate actors, film editors nominate film editors, etc. In the Animated Feature Film and Foreign Language Film categories, nominations are selected by vote of multi-branch screening committees. All voting members are eligible to select the Best Picture nominees; this year that category features 10 nominees instead of 5, as had been the case since 1943.

Nominations ballots were mailed to the 5,777 voting members in late December and were returned directly to PricewaterhouseCoopers, the international accounting firm, for tabulation.

Official screenings of all motion pictures with one or more nominations will begin for members this weekend at the Academy's Samuel Goldwyn Theater. Screenings also will be held at the Academy's Linwood Dunn Theater in Hollywood and in London, New York and the San Francisco Bay Area.

All active and life members of the Academy are eligible to select the winners in all categories, although in five of them - Animated Short Film, Live Action Short Film, Documentary Feature, Documentary Short Subject and Foreign Language Film - members can vote only if they have seen all of the nominated films in those categories.

Academy Awards for outstanding film achievements of 2009 will be presented on Sunday, March 7, 2010, at the Kodak Theatre at Hollywood & Highland Center(R), and televised live by the ABC Television Network beginning at 5:00 p.m., PT / 8:00 p.m., ET. The Oscar presentation also will be televised live in more than 200 countries worldwide.

NOMINATIONS BY CATEGORY - 82ND AWARDS

Performance by an actor in a leading role

Jeff Bridges in "Crazy Heart" (Fox Searchlight)

George Clooney in "Up in the Air" (Paramount in assoc. with Cold Spring Pictures and DW Studios)

Colin Firth in "A Single Man" (The Weinstein Company)

Morgan Freeman in "Invictus" (Warner Bros.)

Jeremy Renner in "The Hurt Locker" (Summit Entertainment)

Performance by an actor in a supporting role

Matt Damon in "Invictus" (Warner Bros.)

Woody Harrelson in "The Messenger" (Oscilloscope Laboratories)

Christopher Plummer in "The Last Station" (Sony Pictures Classics)

Stanley Tucci in "The Lovely Bones" (DreamWorks in assoc. with Film4, Distributed by Paramount)

Christoph Waltz in "Inglourious Basterds" (The Weinstein Company)

Performance by an actress in a leading role

Sandra Bullock in "The Blind Side" (Warner Bros.)

Helen Mirren in "The Last Station" (Sony Pictures Classics)

Carey Mulligan in "An Education" (Sony Pictures Classics)

Gabourey Sidibe in "Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire" (Lionsgate)

Meryl Streep in "Julie & Julia" (Sony Pictures Releasing)

Performance by an actress in a supporting role

Pen�lope Cruz in "Nine" (The Weinstein Company)

Vera Farmiga in "Up in the Air" (Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios)

Maggie Gyllenhaal in "Crazy Heart" (Fox Searchlight)

Anna Kendrick in "Up in the Air" (Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios)

Mo'Nique in "Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire" (Lionsgate)

Best animated feature film of the year

"Coraline" (Focus Features) Henry Selick

"Fantastic Mr. Fox" (20th Century Fox) Wes Anderson

"The Princess and the Frog" (Walt Disney) John Musker and Ron Clements

"The Secret of Kells" (GKIDS) Tomm Moore

"Up" (Walt Disney) Pete Docter

Achievement in art direction

"Avatar" (20th Century Fox) Art Direction: Rick Carter and Robert Stromberg Set Decoration: Kim Sinclair

"The Imaginarium of Doctor Parnassus" (Sony Pictures Classics) Art Direction: Dave Warren and Anastasia Masaro Set Decoration: Caroline Smith

"Nine" (The Weinstein Company) Art Direction: John Myhre Set Decoration: Gordon Sim

"Sherlock Holmes" (Warner Bros.) Art Direction: Sarah Greenwood Set Decoration: Katie Spencer

"The Young Victoria" (Apparition) Art Direction: Patrice Vermette Set Decoration: Maggie Gray

Achievement in cinematography

"Avatar" (20th Century Fox) Mauro Fiore

"Harry Potter and the Half-Blood Prince" (Warner Bros.) Bruno Delbonnel

"The Hurt Locker" (Summit Entertainment) Barry Ackroyd

"Inglourious Basterds" (The Weinstein Company) Robert Richardson

"The White Ribbon" (Sony Pictures Classics) Christian Berger

Achievement in costume design

"Bright Star" (Apparition) Janet Patterson

"Coco before Chanel" (Sony Pictures Classics) Catherine Leterrier

"The Imaginarium of Doctor Parnassus" (Sony Pictures Classics) Monique Prudhomme

"Nine" (The Weinstein Company) Colleen Atwood

"The Young Victoria" (Apparition) Sandy Powell

Achievement in directing

"Avatar" (20th Century Fox) James Cameron

"The Hurt Locker" (Summit Entertainment) Kathryn Bigelow

"Inglourious Basterds" (The Weinstein Company) Quentin Tarantino

"Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire" (Lionsgate) Lee Daniels

"Up in the Air" (Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios) Jason Reitman

Best documentary feature

"Burma VJ" (Oscilloscope Laboratories) A Magic Hour Films Production Anders �stergaard and Lise Lense-M�ller

"The Cove" (Roadside Attractions) An Oceanic Preservation Society Production Nominees to be determined

"Food, Inc." (Magnolia Pictures) A Robert Kenner Films Production Robert Kenner and Elise Pearlstein

"The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers" A Kovno Communications Production Judith Ehrlich and Rick Goldsmith

"Which Way Home" A Mr. Mudd Production Rebecca Cammisa

Best documentary short subject

"China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province" A Downtown Community Television Center Production Jon Alpert and Matthew O'Neill

"The Last Campaign of Governor Booth Gardner" A Just Media Production Daniel Junge and Henry Ansbacher

"The Last Truck: Closing of a GM Plant" A Community Media Production Steven Bognar and Julia Reichert

"Music by Prudence" An iThemba Production Roger Ross Williams and Elinor Burkett

"Rabbit � la Berlin" (Deckert Distribution) An MS Films Production Bartek Konopka and Anna Wydra

Achievement in film editing

"Avatar" (20th Century Fox) Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron

"District 9" (Sony Pictures Releasing) Julian Clarke

"The Hurt Locker" (Summit Entertainment) Bob Murawski and Chris Innis

"Inglourious Basterds" (The Weinstein Company) Sally Menke

"Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire" (Lionsgate) Joe Klotz

Best foreign language film of the year

"Ajami" (Kino International) An Inosan Production Israel

"El Secreto de Sus Ojos" (Sony Pictures Classics) A Haddock Films Production Argentina

"The Milk of Sorrow" A Wanda Visi�n/Oberon Cinematogr�fica/Vela Production Peru

"Un Proph�te" (Sony Pictures Classics) A Why Not/Page 114/Chic Films Production France

"The White Ribbon" (Sony Pictures Classics) An X Filme Creative Pool/Wega Film/Les Films du Losange/Lucky Red Production Germany

Achievement in makeup

"Il Divo" (MPI Media Group through Music Box) Aldo Signoretti and Vittorio Sodano

"Star Trek" (Paramount and Spyglass Entertainment) Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow

"The Young Victoria" (Apparition) Jon Henry Gordon and Jenny Shircore

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

"Avatar" (20th Century Fox) James Horner

"Fantastic Mr. Fox" (20th Century Fox) Alexandre Desplat

"The Hurt Locker" (Summit Entertainment) Marco Beltrami and Buck Sanders

"Sherlock Holmes" (Warner Bros.) Hans Zimmer

"Up" (Walt Disney) Michael Giacchino

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

"Almost There" from "The Princess and the Frog" (Walt Disney) Music and Lyric by Randy Newman

"Down in New Orleans" from "The Princess and the Frog" (Walt Disney) Music and Lyric by Randy Newman

"Loin de Paname" from "Paris 36" (Sony Pictures Classics) Music by Reinhardt Wagner Lyric by Frank Thomas

"Take It All" from "Nine" (The Weinstein Company) Music and Lyric by Maury Yeston

"The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)" from "Crazy Heart" (Fox Searchlight) Music and Lyric by Ryan Bingham and T Bone Burnett

Best motion picture of the year

"Avatar" (20th Century Fox) A Lightstorm Entertainment Production James Cameron and Jon Landau, Producers

"The Blind Side" (Warner Bros.) An Alcon Entertainment Production Nominees to be determined

"District 9" (Sony Pictures Releasing) A Block/Hanson Production Peter Jackson and Carolynne Cunningham, Producers

"An Education" (Sony Pictures Classics) A Finola Dwyer/Wildgaze Films Production Finola Dwyer and Amanda Posey, Producers

"The Hurt Locker" (Summit Entertainment) A Voltage Pictures Production Nominees to be determined

"Inglourious Basterds" (The Weinstein Company) A Weinstein Company/Universal Pictures/A Band Apart/Zehnte Babelsberg Production Lawrence Bender, Producer

"Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire" (Lionsgate) A Lee Daniels Entertainment/Smokewood Entertainment Production Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness and Gary Magness, Producers

"A Serious Man" (Focus Features) A Working Title Films Production Joel Coen and Ethan Coen, Producers

"Up" (Walt Disney) A Pixar Production Jonas Rivera, Producer

"Up in the Air" (Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios) A Montecito Picture Company Production Daniel Dubiecki, Ivan Reitman and Jason Reitman, Producers

Best animated short film

"French Roast" A Pumpkin Factory/Bibo Films Production Fabrice O. Joubert

"Granny O'Grimm's Sleeping Beauty" (Brown Bag Films) A Brown Bag Films Production Nicky Phelan and Darragh O'Connell

"The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)" A Kandor Graphics and Green Moon Production Javier Recio Gracia

"Logorama" (Autour de Minuit) An Autour de Minuit Production Nicolas Schmerkin

"A Matter of Loaf and Death" (Aardman Animations) An Aardman Animations Production Nick Park

Best live action short film

"The Door" (Network Ireland Television) An Octagon Films Production Juanita Wilson and James Flynn

"Instead of Abracadabra" (The Swedish Film Institute) A Direct�rn & Fabrik�rn Production Patrik Eklund and Mathias Fjellstr�m

"Kavi" A Gregg Helvey Production Gregg Helvey

"Miracle Fish" (Premium Films) A Druid Films Production Luke Doolan and Drew Bailey

"The New Tenants" A Park Pictures and M & M Production Joachim Back and Tivi Magnusson

Achievement in sound editing

"Avatar" (20th Century Fox) Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle

"The Hurt Locker" (Summit Entertainment) Paul N.J. Ottosson

"Inglourious Basterds" (The Weinstein Company) Wylie Stateman

"Star Trek" (Paramount and Spyglass Entertainment) Mark Stoeckinger and Alan Rankin

"Up" (Walt Disney) Michael Silvers and Tom Myers

Achievement in sound mixing

"Avatar" (20th Century Fox) Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson

"The Hurt Locker" (Summit Entertainment) Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett

"Inglourious Basterds" (The Weinstein Company) Michael Minkler, Tony Lamberti and Mark Ulano

"Star Trek" (Paramount and Spyglass Entertainment) Anna Behlmer, Andy Nelson and Peter J. Devlin

"Transformers: Revenge of the Fallen" (DreamWorks and Paramount in association with Hasbro, Distributed by Paramount) Greg P. Russell, Gary Summers and Geoffrey Patterson

Achievement in visual effects

"Avatar" (20th Century Fox) Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones

"District 9" (Sony Pictures Releasing) Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros and Matt Aitken

"Star Trek" (Paramount and Spyglass Entertainment) Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh and Burt Dalton

Adapted screenplay

"District 9" (Sony Pictures Releasing) Written by Neill Blomkamp and Terri Tatchell

"An Education" (Sony Pictures Classics) Screenplay by Nick Hornby

"In the Loop" (IFC Films) Screenplay by Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche

"Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire" (Lionsgate) Screenplay by Geoffrey Fletcher

"Up in the Air" (Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios) Screenplay by Jason Reitman and Sheldon Turner

Original screenplay

"The Hurt Locker" (Summit Entertainment) Written by Mark Boal

"Inglourious Basterds" (The Weinstein Company) Written by Quentin Tarantino

"The Messenger" (Oscilloscope Laboratories) Written by Alessandro Camon & Oren Moverman

"A Serious Man" (Focus Features) Written by Joel Coen & Ethan Coen

"Up" (Walt Disney) Screenplay by Bob Peterson, Pete Docter Story by Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy

ABOUT THE ACADEMY

The Academy of Motion Picture Arts and Sciences is the world's preeminent movie-related organization, with a membership of more than 6,000 of the most accomplished men and women working in cinema. In addition to the annual Academy Awards�in which the members vote to select the nominees and winners�the Academy presents a diverse year-round slate of public programs, exhibitions and events; provides financial support to a wide range of other movie-related organizations and endeavors; acts as a neutral advocate in the advancement of motion picture technology; and, through its Margaret Herrick Library and Academy Film Archive, collects, preserves, restores and provides access to movies and items related to their history. Through these and other activities the Academy serves students, historians, the entertainment industry and people everywhere who love movies.

For additional information please go the official Oscar website at www.Oscar.com





  [february 2010]  
S
M
T
W
T
F
S
 


· SHOWATCH
(series past and present)
· DEVWATCH
(series in development)
· MOVIEWATCH
(tv movies and mini-series)









[04/20/15 - 02:56 PM]
Video: Pastor Buddy Wishes You A Happy 420
Watch TV Land's new promo for its upcoming Michael Rosenbaum-led series "Impastor."

[04/20/15 - 02:10 PM]
CBS Pushes "Stalker" Return Up to Monday, April 27 at 9:00/8:00c
The freshman drama was previous scheduled to resume the following Monday, May 4.

[04/20/15 - 02:09 PM]
CBS to Keep "Mom" at 9:00/8:00c on Thursdays for Remainder of Season
The series had been airing in said time period for the past two weeks.

[04/20/15 - 01:38 PM]
FOX Sports Goes on the Clock with Multi-Platform, NFL Draft Special
Coverage is also available to all users through FOX Sports GO, the app that provides live-streaming video of FOX Sports content, as well as on FOXSports.com.

[04/20/15 - 01:20 PM]
ESPN Statement on SEC Network Analyst Tim Tebow
"We appreciate Tim's contributions to the launch of SEC Network and wish him all the best as he pursues his NFL dream," said the network.

[04/20/15 - 11:31 AM]
ABC Family Has Cast Dominic Sherwood as 'Jace Wayland,' The Male Lead for the Saga Series "Shadowhunters"
Narcissistic, and lethally gorgeous, Jace is a determined and expert Shadowhunter.

[04/20/15 - 10:55 AM]
"Live with Kelly and Michael" Travels to California for Disneyland Resort 60th Anniversary Diamond Celebration
Mariah Carey, Dwayne Johnson, Christina Aguilera and Jimmy Kimmel are among those scheduled for the weeklong stunt, airing May 18-22.

[04/20/15 - 10:39 AM]
Shawn Mendes, Sheppard & Tori Kelly Set to Perform at 2015 Radio Disney Music Awards
Also taking the RDMA stage are previously announced performers Nick Jonas, Becky G, R5, Sabrina Carpenter, Natalie La Rose and Fifth Harmony, and the show's superstar host, Zendaya.

[04/20/15 - 10:35 AM]
Live + 7 Day Ratings: Despite Easter Sunday Pre-Emptions, ABC Still Had 6 of the Week's Top 10 Biggest Broadcast Gainers in Adults 18-49
ABC further spins the numbers for the week of March 30-April 5.

[04/20/15 - 10:11 AM]
VH1's "Top 20 Countdown" Returns as "The 20" with New Host YouTube Star Shannon Coffey on Saturday, May 2, 2015 at 9AM ET/PT
Coffey brings her comedic wit to VH1 as the new host for the weekly two-hour program counting down the most popular videos of the week.

[04/20/15 - 10:03 AM]
Showtime(R) Offers Early Sampling for the Premieres of New Comedy "HAPPYish" and Psychological Thriller "Penny Dreadful" Across Multiple Platforms Now
Said offerings premiere Sunday, April 26 and Sunday, May 3, respectively, on the pay channel.

[04/20/15 - 09:52 AM]
The "50th Academy of Country Music Awards" Delivers Its Largest Audience Since 1998
CBS spins the numbers for Sunday, April 19.

[04/20/15 - 09:36 AM]
Rugged Adventurers Haul Critical Cargo Through the Untamed Wilderness, Making Their Living on the "Dead End Express"
National Geographic Channel's latest original series launches Thursday, May 7 at 10:00/9:00c.

[04/20/15 - 09:32 AM]
HBO Goes Green with Hit Web Comedy Series "High Maintenance," Co-Created and Written by Katja Blichfeld and Ben Sinclair, To Produce New Episodes Exclusively for HBO
The series stars Sinclair as "The Guy," a friendly pot dealer whose clients include an eccentric group of characters, revealing the dynamics of their lives.

[04/20/15 - 09:08 AM]
Live + 3 Day Ratings: ABC's "SHIELD" Emerges as the #1 Program in Tuesday's 9pm Hour in Adults 18-49
ABC further spins the numbers for Tuesday, April 14.